Kontynuacja książki w formie wideo:

www.rewelacyjne.info

Determinizm

 

Najbardziej mnie zawsze interesowało zagadnienie determinizmu. Można je w skrócie opisac za pomocą stwierdzenia, że „o życiu każdego człowieka decydują, bądź nie, pewne determinanty, czyli konkretne reguły, od których zależy wszystko to, co nas w życiu spotyka”. Cóż to za reguły? Czy są w ogóle jakieś reguły? Tego właśnie nie wiedziałem, nie wiem i nie jestem pewien, czy kiedykolwiek się dowiem. Przynajmniej nie mogę być pewnym, że dowiem się za mojego żywota. Jeśli ciągłość naszej świadomości nie zostanie przerwana przez ziemską śmierć, to w zależności od tego, co będzie po życiu, dowiem się o co chodziło, lub też się nie dowiem.

Zawsze byłem zaciętym przeciwnikiem wszelkich teorii głoszących, że nasze życie jest zdeterminowane. Twierdziłem, że człowiek jest całkowicie wolną jednostką, która może w dowolny sposób kreować swoją przyszłość w zależności od obiektywnej rzeczywistości ją otaczającej. Obiektywną rzeczywistością mogły być na przykład warunki życia, możliwości jakie dany człowiek miał do wykorzystania, perspektywy. O ile pewnych składowych rzeczywistości nie da się zmienić, tak inne zależą tylko od nas.

 

 

Ludzie którzy nas otaczają zachowują się w stosunku do nas w określony sposób. Jedni nas lubią, inni nie. Niektórzy są zawsze mili a inni ewidentnie chcą nam zaszkodzić. Nasi znajomi, w dużej mierze kreują rzeczywistość, w której żyjemy. Z powyższego wynika, że nasze życie zależy głównie od tego, jakimi ludźmi się otaczamy, lub w jakim żyjemy otoczeniu niezależnie od nas.

Rzeczy, na które mamy wpływ zazwyczaj ograniczają się do naszego najbliższego otoczenia. To co się wydarzy na drugi dzień zależy w dużej mierze od podejmowanych przez nas decyzji. A co by było, gdyby to co robimy nie zależało tylko od nas samych tylko właśnie od naszego otoczenia? Co byłoby gdybyśmy byli sterowani przez ludzi z naszego najbliższego otoczenia? Co byłoby w końcu, gdyby ludzie nam najbliźsi byli zorganizowana szajką, która traktuje nas tylko jako narzędzie do osiągnięcia jakichś celów? Cóż więc by było, gdyby rzeczywistość, w której się poruszamy była, jednym słowem, nieobiektywna?

Komentarze

Napisz odpowiedź(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.


POLECANY KAWAŁEK:

Clan of Xymox - Farewell

Tekst:

All these helpless fallen angels
Evading commonplace
Dreading a thousand nameless evils
In the dark shimmering rays
The one with all the intuition
Knows now there's nothing gained
This cycle needs no repetition
I simply move away
Farewell affectionate brothers,
you won't see me again
Farewell affectionate brothers,
you won't hear me again
All in all, it's all forgotten
there's beauty in decay
Like the sun's tears in heaven
Calls back the castaway
Farewell affectionate brothers,
I won't see you again
Farewell affectionate brothers,
I cast my cares away Farewell
affectionate brothers,
I won't see you again
Farewell affectionate brothers,
you won't hear me again.

 

 

ZOBACZ TEŻ:

INDETERMINIZM

U KosyDirect Computers
naprawa komputerów poznańanteny yagi
Strony Internetowe

Ta strona używa ciasteczek... Możesz w razie czego zmienić ustawienia swojej przeglądarki.